موافق ریاست مجلس قالیباف نبودم، لاریجانی تاییدصلاحیت می شود،در حوزه پسماند تعلل قطعی صورت گرفته است ،استاندار گیلان دچار ضعف مدیریتی است؛ زود خسته و عصبانی می شود، اگر رئیسی به گیلان می آمد، ۱۵ مدیر را برکنار می کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وارش خبر به نقل از گیل خبر، جبار کوچکی نژاد، نماینده مردم رشت و خمام با حضور در دفتر گیل خبر، به بررسی شرایط انتخابات ریاست جمهوری و حواشی انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پرداخت.

کوچکی نژاد که با ۵ دوره حضور متوالی در مجلس، جزو پرسابقه‌ترین نمایندگان حاضر در مجلس دوازدهم محسوب می‌شود و در آخرین دوره مجلس نیز توانست رای اول مردم رشت و خمام را کسب کند، ارتباط گسترده ویژه‌ای با سیاسیون استان و کشور داشته و تحلیل‌های سیاسی وی همواره قابل توجه و تأمل است.

نماینده مردم رشت و خمام در ابتدا با تاکید بر اهمیت رسانه در دنیای امروز گفت: مایه مباهات و مسرت است که استان گیلان از رسانه خوب گیل خبر برخوردار است که علمدار رسانه‌های استان بوده و همواره در امر خبررسانی عدالت و انصاف را رعایت کرده و رسانه‌ای معتبر و قابل اعتماد محسوب می‌شود.

کوچکی نژاد با اشاره به شهادت آیت‌الله رئیسی گفت: یک حادثه سختی برای کشور ما پیش آمد و رئیس جمهوری که فعالیت‌هایش پس از سه سال داشت کم کم نتیجه می‌داد و ساختار اداری را اصلاح می‌کرد، برخی مدیران ناتوان را عزل می‌کرد، استانداران را تغییر می‌داد و اگر در دوره دوم با تیم قوی می آمد، قطعا موفق می‌شد، شهید شد و این یک حادثه سختی برای کشور و نظام ما بود.

مردم روی عملکرد و سوابق افراد دقت بیشتری داشته باشندنماینده مردم رشت ادامه داد: در پی این حادثه، ما انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم. خب انتخابات ریاست‌جمهوری حداقل به ۶-۷ ماه وقت لازم دارد که جریانات سیاسی و احزاب و تشکل ها و افراد صاحب نظر با یک کابینه برای انتخابات ورود کنند و برنامه‌های خود را اعلام کنند و با شوک شهادت رئیس جمهور، اساسا دیگر فرصت این کارها نیست. به همین خاطر مردم باید دقت بیشتری روی عملکرد و سوابق افراد داشته باشند.

اقتصاد مشکل اصلی کشور است طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، نیاز و مشکل اصلی کشور، بحث اقتصاد، تولید و اشتغال است. مردم باید دقت کنند که رئیس جمهور آینده از شفافیت دیدگاه اقتصادی برخوردار باشد و به اصل ۴۴ پاسخ دهد که به بخش خصوصی، تعاونی ها و… چقدر اعتقاد دارد و دولت را در این ریل اقتصادی که برنامه هفتم توسعه هم تکلیف آن را روشن کرده قرار می‌دهد و به حرکت در می‌آورد.

رئیس جمهور حتما باید از یک دیدگاه اقتصادی و تیم اقتصادی منسجم و قدرتمند برخوردار باشد وگرنه اگر مردم فقط تحت تاثیر شعارها قرار بگیرند ممکن است دچار مشکل شویم.

انتخابات دو مرحله ای می شود جبار کوچکی نژاد با اشاره به تنوع سلایق سیاسی در میان ثبت نام کنندگان گفت: انشالله شورای نگهبان هم افراد با سلابق مختلف را تایید خواهد کرد و به میدان انتخابات خواهد فرستاد.

به اعتقاد من بعید است انتخابات در دور اول مشخص شود و به مرحله دوم خواهد رفت. رئیس جمهور باید از روحیه انقلابی برخوردار باشد و بتواند هم افزایی در وحدت قوا داشته باشد و در داخل و بیرون از کشور، به تقویت سیاست‌های برون مرزی و تقویت محور مقاومت بپردازد. عجیب آن است که نمایندگانی که در منطقه خودشان هم رای نیاوردند، کاندیدای ریاست جمهوری شدند.

نماینده پنج دوره مجلس گفت: اصولا چون کشور ما به صورت احزاب نیست و هرکس احساس وظیفه می کند، به میدان می آید و می‌بینیم که بیش از ۳۰ نماینده که برخی حتی در منطقه خودشان هم رای نیاورده اند، ثبت نام کرده اند.

شانس بالای ۴ نفر برای ریاست جمهوری کوچکی نژاد گفت: به اعتقاد بنده در جناح اصولگرایان آقایان جلیلی و قالیباف، در جناح اعتدال آقای لاریجانی و در جناح اصلاح طلبان آقای جهانگیری در تراز ریاست جمهوری هستند و شانس بیشتری دارند و آقای پزشکیان هم اگر تایید شوند می توانند شانس داشته باشند.

قالیباف برای اجرا بیشتر به درد می‌خورد تا در پارلمان و قانون گذاری؛ نتوانست مجلس را خوب اداره کندکوچکی نژاد که با اشاره به سه دوره همکاری با لاریجانی و یک دوره همکاری با قالیباف در مجلس شورای اسلامی گفت: من معتقدم که قالیباف برای اجرا بیشتر به درد می‌خورد تا در پارلمان و قانون گذاری. گاهی ایشان قانون‌گذاری را با کار اجرایی اشتباه می‌گیرد. قالیباف نتوانست مجلس را خوب اداره کند و علی‌رغم آن که برای هیئت رئیسه خیلی تلاش کردند، زیر ۲۰۰ رای آورد و افت شدیدی داشت و ممکن است یکی دو سال دیگر، افت رای بیشتری داشته باشد. موافق ریاست مجلس قالیباف نبودم کوچکی نژاد با انتقاد از قالیباف گفت: من جزو موافقین ریاست مجلس آقای قالیباف نبودم. چون معتقدم ایشان باید تکلیف خود را روشن می‌کرد، یا باید مجلس را انتخاب می کرد یا دولت را. من اعتقاد داشتم که ایشان برای ریاست جمهوری می‌آید و به خاطر همین باید فضا را برای دیگران باز می گذاشت و فضای مجلس را دچار تلاطم نمی‌کرد تا مجلس دوباره روی انتخاب رئیس معطل نشود.

لاریجانی از قدرت مدیریتی انعطاف پذیری برخوردار است کوچکی نژاد گفت: آقای لاریجانی مجلس را خوب می فهمید، جایگاه نمایندگان را می‌شناخت و از یک قدرت مدیریتی انعطاف پذیری برخوردار بود و یک ناطق قوی بود و می توانست تحلیل های خوبی ارائه دهد.

یک سری ضعف هایی هم داشت که ما در سال های آخر تقریبا از ایشان بریده بودیم و ریاست ایشان دومرحله ای شد و ایشان را در ابتدا آوردیم پایین و دومرتبه بردیم بالا که ایشان کمی در مجلس منعطف‌تر باشد.

نماینده مردم رشت و خمام افزود: به اعتقاد من آقای لاریجانی خارج از دیدگاه سیاسی‌اش و بحث برجام و بعضی مسائل سیاسی که پیش می آمد و روی آن ها بحث داریم، از نظر عملکردی، یک نماینده و رئیس مجلس موفقی بود. فراکسیون اصولگرایان دچار انشقاق شد

کوچکی نژاد با اشاره به حواشی هیئت رئیسه مجلس دوازدهم گفت: در بحث هیئت رئیسه مجلس، فراکسیون اصولگرایان اشتباهاتی انجام داد، شاید بعضی فکر می‌کردند که می توانند فراکسیون را مدیریت کنند اما نتوانستند و فراکسیون دچار یک انشقاق شد.وی افزود: قانونا فراکسیون قبل از اینکه صحن تشکیل شود، باید هیئت رئیسه را انتخاب می کرد و می آورد به صحن اما عده ای از جمله آقای قالیباف معتقد بودند که هیئت رئیسه باید بیاید در صحن و آنجا ممکن است شانس بیشتری داشته باشند، در مقابل عده‌ای معتقد بودند که هیئت رئیسه ابتدا در فراکسیون باید مشخص شود.

تقابل میان این دو گروه باعث شد که فراکسیون در شروع مجلس شورای اسلامی دچار اختلاف شدید شود. قطعا این اختلافات به آینده کشیده می‌شود و شاید مجلس دوازدهم شبیه مجلس دهم شود. یعنی مجلس سه فراکسیونی شود. یک فراکسیون اصلاح طلبان و اعتدالیون، یک فراکسیون اصولگرایان و یک فراکسیون دیگر اصولگرا اما با یک اسم دیگر که انشالله در آینده نزدیک شفاف‌تر می‌شود.مجلس پرتنشی خواهیم داشت .

این نماینده مجلس گفت: اگر قالیباف به مجلس برگردد، تقریبا مثل زمان لاریجانی می شود، یعنی ۷۰، ۸۰ نفری که با ایشان کار می کنند، هر سمتی که بروند آن سمت برنده می شود و اکثریت مجلس را در هر طرح و استیضاح و… در بر می گیرند.

یعنی فرمان دست رئیس میفتد. در هر صورت ما مجلس پر تنشی خواهیم داشت. ۴۰ رای در همین شمارش آرا جابجا شد. این مجلس را در همان گام اول زیر سوال برد.وی افزود: اگر قالیباف از مجلس خارج شود، چند گزینه از جمله ذوالنور، حاج بابایی و نیکزاد رقابت نزدیکی خواهند داشت. احتمالا رئیس مجلس با رای بالایی نخواهیم داشت.پیش بینی میزان مشارکت در انتخابات سخت است کوچکی نژاد پیش‌بینی میزان مشارکت را سخت دانست و گفت: رفتار مردم ایران یک رفتار خاصی است و با توجه به تلاطم های اقتصادی، فرهنگی و… از یک قاعده خاصی پیروی نمی کند.وی افزود: به غیر از چند کاندیدی که اسم بردم، آقایان زاکانی و بذرپاش هم از ظرفیتی برخوردار هستند. بذرپاش سوابق اجرایی در دیوان محاسبات، وزارت راه، ستاد اجرایی و… داشته و نماینده تهران بوده است و بعید نیست انتخابات به سمتی برود که گرایش ها به سمت امثال وی برود. هیچ تحلیلگر سیاسی هم نمیتواند جامعه ما را تحلیل کند که انتخابات به چه سمتی می‌رود. باید ببینیم چه لایه هایی از مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد.

چون نظام ما مبنایش مشارکت مردم است و تلاش ها برای مشارکت حداکثری است و اگر مشارکت حداکثری باشد، تمام این تحلیل‌هایی که الان در جامعه است دچار تغییر می‌شود و معلوم نیست که اقبال به سمت چه کسی برود. از سویی دیگر با رد صلاحیت احتمالی احمدی‌نژاد، با توجه به پایگاه رای بالایی که میان روستاییان و عموم جامعه دارد، امیدواریم با کاهش مشارکت مواجه نشویم. احتمالا آرای جامعه اسلامی مهندسین چند تکه می شود.کوچکی‌نژاد عضو تاثیرگذار شورای مرکزی جام گفت: جامعه اسلامی مهندسین چند جلسه داشته و بحث های زیادی شد اما نتیجه ای حاصل نشد. گرایشات مختلفی وجود دارد.

بخشی به سمت لاریجانی، بخشی به سمت جلیلی و بخشی به سمت قالیباف گرایش دارند. شاید یکشنبه رای گیری شود و تمکین به رای اکثریت شود، شاید هم مهلت داده شود تا نتیجه نهایی صلاحیت های شورای نگهبان اعلام شود و سپس رای گیری شود. پیش بینی من این است که آرای جامعه اسلامی مهندسین چند تکه می شود.کاندیداهای این دوره تقریبا در یک قد و قواره هستند نماینده مردم رشت و خمام گفت: من تصور می کنم که ۷-۸ نفر در صحنه انتخابات باقی می مانند ولی نسبت به دوره گذشته فرقش آن است که تقریبا همه آن ها از نظر وزن سیاسی در یک قد و قواره هستند. در دوره گذشته وزن آقای رئیسی بسیار بالاتر از سایرین بود. در این دوره تقریبا هم وزن هستند. لاریجانی تایید صلاحیت می شود کوچکی نژاد در خصوص بررسی صلاحیت علی لاریجانی گفت: بعید می‌دانم که شورای نگهبان آقای لاریجانی را رد صلاحیت کند.

بعد از رد صلاحیت دوره گذشته، مقام معظم رهبری دیدگاهی داشتند در خصوص شخص ایشان و تذکر هم دادند. معتقدم که ایشان تاییدصلاحیت خواهند شد. ترکیب نمایندگان گیلان در این دوره بهتر از دوره قبل است کوچکی‌نژاد در خصوص ترکیب نمایندگان گیلان در مجلس دوازدهم گفت: ۱۳ نماینده گیلان از سلایق مختلف سیاسی برخوردار هستند و برخی تجربیات قبلی دارند و برخی جدید هستند. به اعتقاد من در مجموع نسبت به دوره قبلی بهتر هستند و منظم تر دارند کار می کنند. در حوزه پسماند تعلل قطعی صورت گرفته است کوچکی نژاد بحث پسماند را مهم‌ترین مسئله گیلان شمرد و گفت: به غیر از خواسته کلی کشور که بحث ساماندهی اقتصاد و تولید و اشتغال است، ما دو سه بحث مهم در گیلان داریم که رئیس جمهور شهید هم خیلی روی آن ها حساس بود. یکی بحث پسماند بود. متاسفانه توجهی به جرف های ایشان نشد. حتی در سفری که به مازندران هم داشتند به سراوان اشاره کردند اما متاسفانه هیچ کاری نشده و ما الان همچنان در نقطه صفر هستیم.

شاید ادعا کنند که پوششی روی سراوان ایجاد کردیم که درست است؛ ۱۵۰ میلیارد هزینه کردند و خاک روی زباله ریختند و بوی تعفن را کم کردند اما شیرابه آن همچنان هست، آلودگی محیط هست و همچنان زباله به سمت سراوان می رود. در حالی که قرار بود جای دیگری را شناسایی کنند و شورای تامین هم مصوب کرد. در این خصوص تعلل قطعی صورت گرفته است.وی افزود: متاسفانه مسئولان امر در یک حالت سرگردانی هستند و یک مدت زباله ها را لاکان ریختند که بوی تعفن شهر را گرفت و مگس ها به سمت شهر حمله کردند و دیدند که اوضاع خیلی خراب است ناچار شدند دوباره زباله ها را به سراوان ببرند. تنها راه آن است که زباله ها به جای خشک برده شود اما اراده قدرتمندی که این کار را انجام دهد متاسفانه هنوز در بخش اجرایی استان وجود ندارد. به نظرم رئیس جمهور آینده حتی با تحکم هم که شده باید این بحث زباله را حل کند.بیش از ۱۰ هزار میلیارد برای ساماندهی رودخانه های رشت نیاز است نماینده مردم رشت و خمام ادامه داد: فاضلاب شهر رشت هم به اندازه زباله بوی تعفن دارد. پروژه ساماندهی رودخانه ها بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع می‌خواهد. ما کار را شروع کردیم و تقریبا ۲۲۰۰ میلیارد تومان منابع را از سیستم بانکی و با جابجایی ردیف های بودجه وزارت نیرو تامین کردیم و پروژه را پیش می‌بریم. این پروژه از فخب شروع شده، سیاه اسطلخ هم کلنگش را زدند و امیدواریم‌ حاشیه شهر و در نهایت مرکز شهر را جمع کنیم و به سمت تصفیه خانه ببریم.استاندار گیلان دچار ضعف مدیریتی است؛ زود خسته و عصبانی می‌شود

کوچکی نژاد با اشاره به ضعف مدیریتی در گیلان گفت: آقای عباسی رفیق ماست و در مجلس هم با هم کار کردیم اما نتوانست یک ساختار مدیریتی منظمی در استان ساماندهی کند و مشکلات استان را با همراهی تیم های خودش جلو ببرد. ایشان به تنهایی کارها را به دوش می کشد و آدم‌هایی که تنهایی کار می‌کنند، زود خسته و عصبانی می شوند. به خاطر همین آقای استاندار دچار مشکل شده است. بعضی از مدیران را تغییر نداد، یا برخی مدیران را آورد که توانایی کار را نداشتند یا بعضی مدیران مثل دانشگاه گیلان را دو سه سال معطل کردند و بعد تغییر ایجاد کردند.اگر رئیسی به گیلان می آمد، ۱۵ مدیر را برکنار می کرد نماینده مجلس گفت: رئیس جمهور در مازندران ۱۰ مدیر را عزل کرد، به اعتقاد بنده اگر به گیلان می آمد ۱۵ مدیر را به دلیل ضعف عملکرد عزل می کرد. مردم ما از نحوه عملکرد برخی مدیران ناراضی و نگران و گله مند هستند و معتقدم که آقای عباسی می توانست روش‌های بهتری را به‌کار بگیرد و هم مدیریت قدرتمند و هم تیم قدرتمندی را تشکیل بدهد که نتوانست و می‌بینیم که همچنان برخی از معاونت هایش با سرپرستی اداره می شود. خب معلوم است که سرپرست نمی تواند کارکرد بالایی داشته باشد.هشدار به فعالیت های انتخاباتی مدیران دولتی کوچکی نژاد با هشدار به مدیران دولتی گفت: هرگونه سواستفاده از بیت المال برای فعالیت های انتخاباتی از سوی دولتی ها ممنوع است و قطعا دستگاه های نظارتی در حال مراقبت هستند که سواستفاده ای نباشد و آقای استاندار هم باید در این خصوص حساس باشد و محیط را برای همه سلایق مورد تایید شورای نگهبان فراهم کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *